Vēsture

Ratiņbasketbola pirmsākumi

Ratiņbasketbola vēsture aizsākās pēc Otrā pasaules kara, kad 1944.gadā Bekingemšīrā, Anglijā Dr.Ludvigs Guttmans (Ludwig Guttmann) rehabilitācijas programmas ietvaros Stoke Mandeville slimnīcā no kara cietušos pacientus centās atgriezt sabiedrībā, adaptējot sportā esošo sporta veidu jomās izmantojot ratiņkrēslus. Basketbols tika uzskatīts par vienu no visvairāk pielāgojamākajiem komandu sporta veidiem, kas tika spēlēts dažādās pasaules vietās. Galvenais mērķis bija, palīdzēt pēc kara sagrautajiem cilvēkiem, kuri piespiedu kārtā bija kļuvuši par invalīdiem, iesaistīt tos aktivitātēs, tādejādi atgūstot cieņu un neatkarību, kļūt laimīgākiem, veseliem un respektējamiem sabiedrības dalībniekiem.

Kāpēc tieši basketbols? Basketbols tika uzskatīts par vienu no visvairāk pielāgojamākajiem komandu sporta veidiem, kas tika spēlēts dažādās pasaules vietās. Galvenais mērķis bija, palīdzēt pēc kara sagrautajiem cilvēkiem, kuri piespiedu kārtā bija kļuvuši par invalīdiem, iesaistīt tos aktivitātēs, tādejādi atgūstot cieņu un neatkarību, kļūt laimīgākiem, veseliem un respektējamiem sabiedrības dalībniekiem.

1952. gadā tika uzsākti pirmie starptautiskie turnīri, kuros startēja Lielbritānijas un Nīderlandes komandas. Un tas aizsāka ratiņbasketbola idejas izplatīšanos arī cietviet Eiropā.

Savukārt, kopš 1968.gada ratiņbasketbols ir ticis oficiāli iekļauts Paralimiskajās spēlēs, kur tiek organizēti turnīri kā vīriešu, tā arī sieviešu konkurencē.

Šodien ratiņbasketbols ir populārs visā pasaulē – it īpaši Eiropā, kur regulāri norisinās čempionāti, kuros piedalās gandrīz visu Eiropas valstu komandas.

 

Ratiņasketbols Latvijā

Latvijā ratiņbasketbola pirmsākumi rodami jau 2002.gadā, kad Latvijā tika dibinātas pirmās ratiņbasketbola komandas, organizēti pirmie treniņi un Latvijas mēroga sacensības. 2004.gadā Latvijā pirmo reizi notika starptautisks ratiņbasketbola turnīrs „Cēsu kauss 2004” ar Latvijas un Lietuvas komandu dalību. Savukārt, 2009.gadā Cēsu sporta hallē norisinājās Eiropas čempionāts ratiņbasketbolā C divīzijā. Interese par šo sporta veidu arvien pieauga un cilvēku ar kustību traucējumiem iesaistīšanās ratiņbasketbolā rezultējās ar komandām Kuldīgā, Jelgavā, Balvos, Rīgā, Jūrmalā un Cēsīs.

Kopš 2007.gada Eiropas Čempionātu ratiņbasketbolā pārstāv arī komanda no Latvijas, kura 2007. un 2011.gadā startēja C divīzijā, savukārt, 2014.gadā startēs jau B divīzijā.